Drupal 5.1 ICME module - en to fi translation catalogue (147 entries)

en: Insert !image or !link.
fi: Lisää !image tai !link.

en: image
fi: kuva

en: link
fi: linkki

en: File browser
fi: Tiedostoselain

en: Control how your image/file browser works.
fi: Säädä kuva-/tiedostoselaimen toimintaa.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Directory creation tool
fi: Hakemistojen luontityökalu

en: Add new profile
fi: Lisää uusi profiili

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
fi: Kuva-/tiedostoselain ja -lataaja, joka tukee käyttäjien omia hakemistoja ja käyttäjäkohtaisia levytilarajoituksia.

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: Operations
fi: Toiminnot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Delete
fi: Poista

en: Configuration profiles
fi: Asetusprofiilit

en: Common settings
fi: Yhteiset asetukset

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
fi: Kuvien/tiedostojen lisääminen perustekstialueille

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
fi: Jos käytössä ei ole WYSIWYG editoria, tämä ominaisuus mahdollistaa kuvien tai tiedostojen lisäämisen <strong>html koodina mihin tahansa perustekstialueeseen</strong>. Anna <strong>pilkuin erotellut tekstialue ID:t</strong>, joiden alapuolella tahdot ottaa käyttöön linkin IMCE:en. Vinkki: runkokenttien ID useimmissa sisällön tyypeissä on edit-body.

en: Absolute URLs
fi: Absoluuttiset URL:t

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
fi: Valitse tämä, jos tahdot IMCE:n käyttävän tiedostojen absoluuttisia URL:ia.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
fi: Oletuskäsittelytapa olemassaoleville tiedostoille tiedostoja palvelimelle ladattaessa

en: Keep the existing file renaming the new one
fi: Pidä olemassaoleva tiedosto uudelleennimeämällä uusi tiedosto

en: Keep the existing file rejecting the new one
fi: Pidä olemassaoleva tiedosto hylkäämällä uusi tiedosto

en: Replace the existing file with the new one
fi: Korvaa olemassaoleva tiedosto uudella tiedostolla

en: Default method for creating thumbnails
fi: Oletusmenetelmä pienoiskuvien luontiin

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
fi: Skaalaa kuva pienoiskuvien mittasuhteet huomioonottaen.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
fi: Skaalaa kuva ensin, sitten rajaa se sopimaan pienoiskuvan mittasuhteisiin.

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: User role
fi: Käyttäjärooli

en: Assigned profile
fi: Kytketty profiili

en: user #1
fi: käyttäjä #1

en: Weight
fi: Paino

en: n/a
fi: ei mitään

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
fi: Käyttäjille, joilla on <strong>useita rooleja</strong>, <strong>paino</strong> -ominaisuus määrittelee kytketyn profiilin. Kevyemmät roolit, jotka on sijoitettu ylemmäs, saavat etusijan.  Ylläpitäjän rooli pitäisi sijoittaa toisten roolien yläpuolelle antamalla pienempi paino, esim -10.

en: Role-profile assignments
fi: Rooliprofiilien kytkennät

en: Assign profiles to user roles.
fi: Kytke profiileja käyttäjärooleihin

en: Changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Settings were imported from the profile %name
fi: Asetukset tuotu profiilista %name

en: Give a name to this profile.
fi: Anna nimi tälle profiilille.

en: Maximum file size per upload
fi: Suurin latauskohtainen tiedostokoko

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
fi: Aseta arvoksi 0 käyttääksesi suurinta mahdollista arvoa.

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fi: PHP:n asetukset rajoittavat suurimmaksi ladattavan tiedoston kooksi %size.

en: MB
fi: MT

en: Directory quota
fi: Hakemistokohtainen levytilarajoitus

en: Define the upload quota per directory. Total user quota is proportional to the number of directories that the user has upload access to.
fi: Määrittele hakemistokohtainen levytilarajoitus.  Käyttäjäkohtainen levytilarajoitus on verrannollinen hakemistojen määrään, joihin käyttäjällä on oikeus ladata tiedostoja.

en: Total user quota
fi: Käyttäjäkohtainen levytilarajoitus

en: You can force total user quota to be a value independent of directory quota. <strong>This quota is calculated using the files table in the database, so that it will not include the files uploaded via FTP or by previous versions of IMCE(4.7.x and 5.x)</strong>. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
fi: Voit pakottaa käyttäjäkohtaisen levytilarajoituksen riippumattomaksi hakemistokohtaisesta levytilarajoituksesta.  <strong>Tämä levytilarajoitus lasketaan käyttämällä tietokannan files -taulua, joten siihen eivät sisälly tiedostot, jotka on ladattu FTP:llä tai IMCE:n aiemmilla versioilla (4.7.x and 5.x)</strong>. Voit myöskin käyttää molempia levytilarajoituksia yhdessä tai turvallisesti jättää tämän huomiotta asettamalla arvoksi 0.

en: Permitted file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fi: Tiedostomuodot, joita tämän roolin käyttäjät voivat ladata palvelimelle.  Erottele tiedostopäätteet välilyönneillä ja älä lisää niiden alkuun pistettä.

en: Set to * to remove the restriction.
fi: Aseta arvoksi * poistaaksesi rajoitus.

en: Maximum image resolution
fi: Suurin kuvaresoluutio

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fi: Suurin sallittu kuvakoko (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos <a href="!image-toolkit-link">kuvatyökalut</a> on asennettu, tämän arvon ylittävät kuvat pienennetään sopiviksi.

en: WIDTHxHEIGHT
fi: LEVEYSxKORKEUS

en: Maximum number of files per operation
fi: Suurin toimintokohtainen tiedostomäärä

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
fi: Voit antaa käyttäjien valita samanaikaisesti useita tiedostoja toiminnoilla kuten poista, muuta kokoa, jne.  Valitut tiedostot käsittelevä sarjatyötoiminto suoritetaan yhdellä drupal latauksella, joka saattaa olla hyvä ratkaisu.  Kuitenkin suoritusaika, prosessorin kuormitus ja muistin käyttö kasvavat, mikä ehkä ylittää palvelimesi rajat, joka on todella huono asia.  Rajoituksettoman tiedostomäärän käsittelyä varten aseta arvoksi 0.

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Profile has been added.
fi: Profiili on lisätty.

en: Including subdirectories
fi: Sisällytä alihakemistot

en: Browse
fi: Selaa

en: Upload
fi: Lataa

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Directory path
fi: Hakemistopolku

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fi: Määrittele hakemistot, joihin tämän profiilin käyttäjät voivat päästä.
    <ul>
    	<li>Käytä alfanumeerisia merkkejä hakupoluissa.</li>
    	<li>Määritelläksesi tiedostojärjestelmän juuren, anna <strong>.</strong>(piste) -merkki.</li>
    	<li>Käytä <strong>%uid</strong> korvaamaan käyttäjän ID. Esim: <em>users/user%uid</em> luo hakemistot <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, jne.</li>
      <li>Poistaaksesi hakemiston listasta, jätä hakupolku tyhjäksi.</li>
      <li>Jos tahdot enemmän joustavuutta hakupolkujen määrittelyyn, voit käyttää php-koodia palauttamaan hukupolun.<br />
      Php:n suorittamista varten hakupolun tulee alkaa <strong>php:</strong> ja loppuosa täytyy olla kelvollista php-koodia, jonka oletetaan palauttavan hakupolun. <br />Esim: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> määrittelee <strong>users/USER-NAME</strong> hakupoluksi.<br />
      Monitasoinen hakemistoesimerkki <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> määrittelee hakupoluksi <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> tehden itsekategorisoituja käyttäjähakemistoja käyttäjätunnuksen luontipäivämäärään perustuen.<br />
      Huomaa käyttää $user -muuttujaa $GLOBALS['user'] sijaan, sillä ne eivät aina ole sama objekti.</li>
    </ul>
    <p>Huomaa, että pienoiskuvien oikeudet eivät vaikuta pienoiskuvien luontiin tiedostoja palvelimelle ladattaessa.  Katso pienoiskuvien kuvaus alta.</p>
    <p>Jos tarvitset enemmän kenttiä, täytä vain kaikki kentät ja tallenna, ja saat kaksi kenttää lisää seuraavalla sivulla.</p>

en: Name
fi: Nimi

en: Dimensions
fi: Mittasuhteet

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Takaliite

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is. To disable thumbnail creation on file upload you should not define any thumbnails here.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fi: Voit luoda listan pienoiskuvavaihtoehdoista, joista käyttäjät voivat valita.
    <ul>
      <li>Käytä alfanumeerisia merkkejä pienoiskuvien nimissä.</li>
      <li>Määrittele mittasuhteet muodossa <strong>LEVEYSxKORKEUS</strong>.</li>
      <li>Etu- ja takaliite ovat merkkijonoja, joita lisätään alkuperäiseen tiedostonimeen pienoiskuvan nimen luomiseksi.</li>
      <li>Esimerkki pienoiskuvasta: Nimi = <strong>Pieni</strong>, Mittasuhteet = <strong>80x80</strong>, Etuliite = <strong>pieni_</strong></li>
    </ul>
    <p>Huomaa, että käyttäjät pystyvät aina luomaan pienoiskuvia tiedostoja palvelimelle ladattaessa riippumatta pienoiskuvien käyttöoikeuksista.  Poistaaksesi pienoiskuvien luonnin tiedostoja palvelimelle ladattaessa, älä määrittele pienoiskuvia tässä.</p>
    <p>Jos tarvitset enemmän kenttiä, täytä vain kaikki kentät ja tallenna, ja saat kaksi kenttää lisää seuraavalla sivulla.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fi: Tahdotko varmasti poistaa profiilin %name?

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Profile has been deleted.
fi: Profiili on poistettu.

en: none
fi: ei yhtään

en: Import settings from other profiles
fi: Tuo asetuksia toisista profiileista

en: Duplicate directory paths are not allowed.
fi: Kahta samanlaista hakupolkua ei sallita.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
fi: %dirname ei hyväksytä kelvolliseksi hakemistonimeksi.

en: Create thumbnails
fi: Luo pienoiskuvia

en: File
fi: Tiedosto

en: Upload file
fi: Lataa tiedosto

en: Selected files
fi: Valitut tiedostot

en: Width x Height
fi: Leveys x Korkeus

en: Create a new image
fi: Luo uusi kuva

en: Please select a file.
fi: Valitse tiedosto.

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
fi: Et voi käsitellä useampaa kuin %num tiedostoa.

en: directory (%dir)
fi: hakemisto (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fi: Kelpaamaton valinta havaittu.  Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: The file is renamed to %filename.
fi: Tiedosto nimetty uudelleen nimellä %filename.

en: %filename is uploaded.
fi: %filename ladattu palvelimelle.

en: Upload failed.
fi: Tiedoston lataus epäonnistui.

en: File deletion successful: %files.
fi: Tiedoston poistaminen onnistui: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
fi: Määrittele mittasuhteet sallituissa rajoissa, jotka ovat väliltä 1x1 ja @dimensions.

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: File resizing successful: %files.
fi: Tiedoston koon muuttaminen onnistui: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
fi: Pienoiskuvan luonti (%thumbnames) onnistui tiedostolle %filename.

en: %filename is not an image.
fi: %filename ei ole kuva.

en: Scaling up is not allowed.
fi: Suurentaminen ei ole sallittua.

en: %filename(%dimensions) already exists.
fi: %filename(%dimensions) on jo olemassa.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
fi: %filename kokoa ei voida muuttaa mittasuhteisiin %dimensions

en: The selected file %file could not be copied.
fi: Valittua tiedostoa %file ei voitu kopioida.

en: File browser is set to reject the upload of existing files.
fi: Tiedostoselain on asetettu hylkäämään palvelimella olevien tiedostojen ylikirjoittaminen uusilla ladattavilla tiedostoilla.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: %filename is %filesize which would exceed your %quota_type. You are currently using %size of %quota.
fi: %filename koko on %filesize mikä ylittäisi levytilarajoituksen %quota_type. Tällä hetkellä käytössä on %size levytilarajoituksesta %quota.

en: Unable to get a working directory for the file browser!
fi: Työskentelyhakemistoa ei pystytty saamaan tiedostoselaimeen!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
fi: Tiedostoselaimelle ei ole määritelty kelvollista hakemistoa!

en: You don't have access to any configuration profile to use the file browser!
fi: Tiedostoselainta ei voi käyttää, koska sinulla ei ole pääsyä yhteenkään tiedostoselaimen asetusprofiiliin!

en: Directory root
fi: Hakemistojuuri

en: Illegal choice %choice in !name element.
fi: Kelpaamaton valinta %choice elementissä !name.

en: <p>Here you can create subdirectories for your users. Multiple directory creation is possible at a time with the <strong>*</strong> character. For example, specifying <strong>user*/foo</strong> will create <strong>foo</strong> named directories under each directory starting with <strong>user</strong>. */foo*/bar will create bar named directories under directories starting with foo in each directory of file system path.</p>
fi: <p>Tällä työkalulla luodaan käyttäjille alihakemistoja.  Useampien hakemistojen luonti samalla kertaa on mahdollista käyttämällä <strong>*</strong> merkkiä. Esimerkiksi, määrittelemällä <strong>user*/foo</strong> luodaan <strong>foo</strong> -nimisiä hakemistoja jokaiseen hakemistoon, joka alkaa sanalla <strong>user</strong>. */foo*/bar luo bar -nimisiä hakemistoja alkaen foo:lla jokaisessa tiedostojärjestelmän hakemistossa.</p>

en: Create
fi: Luo

en: Specified path must be under file sytem path.
fi: Määritelty polku täytyy olla tiedostojärjestelmän polun alla.

en: No matching subdirectories found.
fi: Vastaavia alihakemistoja ei löytynyt.

en: Directory %dir is loaded.
fi: Hakemisto on %dir.

en: Directory %dir is empty.
fi: Hakemisto %dir on tyhjä.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
fi: Tiedostojen selaaminen estetty hakemistossa %dir.

en: You can't perform this operation.
fi: Toimintoa ei voida suorittaa.

en: Do you want to refresh the current directory?
fi: Tahdotko päivittää nykyisen hakemistonäkymän?

en: Uploading %filename...
fi: Ladataan %filename...

en: Delete selected files?
fi: Poista valitut tiedostot?

en: Please select a thumbnail.
fi: Valitse pienoiskuva.

en: Please select a single file.
fi: Valitse yksittäinen tiedosto.

en: You must select at least %num files.
fi: Valitse vähintään %num tiedostoa.

en: Send to @app
fi: Lähetä kohteeseen @app

en: textarea
fi: tekstialue

en: You should use a javascript-enabled browser in order to experince a much more user-friendly interface.
fi: Käytä javascriptiä tukevaa selainta saadaksesi huomattavasti käyttäjäystävällisemmän käyttöliittymän.

en: Help
fi: Ohje

en: Tips
fi: Ohjeita

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
fi: Valitse tiedosto klikkaamalla vastaavaa riviä tiedostolistassa.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
fi: Ctrl+klikkaus lisää tai poistaa tiedostoja valinnasta.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
fi: Shift+klikkaus luo valinta-alueen.  Klikkaus aloittaa alueen ja shift+klikkaus päättää sen.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
fi: Lajittele tiedostot klikkaamalla tiedostolistan sarakkeen otsikkoriviä.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
fi: Muuta työskentelytilan kokoa vetämällä vaaka- tai pystysuuntaisia koonmuutospalkkeja.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
fi: Pikanäppäimet tiedostolistalle: ylös, alas, vasemmalle, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
fi: Pikanäppäimet valituille tiedostoille: enter/insert, delete, R (muuta kokoa), T (pienoiskuvat), U (lataa palvelimelle).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
fi: Pikanäppäimet hakemistolistalle: ylös, alas, vasemmalle, oikealle, home, end.

en: Limitations
fi: Rajoitukset

en: all
fi: kaikki

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Size
fi: Koko

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Date
fi: Päivämäärä

en: !num files using !dirsize of !quota
fi: !num tiedostoa käyttää !dirsize levytilarajoituksesta !quota

en: unlimited quota
fi: ei levytilarajoitusta

en: Clear log
fi: Tyhjennä loki

en: File Browser
fi: Tiedostoselain
